Bu site, tarayıcınız için sınırlı desteğe sahiptir. Edge, Chrome, Safari veya Firefox'a geçmenizi öneririz.

Neden Giyiniriz veya Giyinmeyiz?

Başarılı insanların büyük bir çoğunluğu neden her gün aynı kıyafetleri giyiyor, merak ettiniz mi hiç? Steve Jobs, Marc Zuckerberg, Barrack Obama ve bizim ülkemizde öne çıkan Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı ilk aklıma gelenler. İşte başarılı insanların ağzından neden kapsül bir dolap  seçtiklerine dair bazı notlar.

Barack Obama sorduklarında şöyle bir cevap vermiş, ”Görüyorsunuz ki giydiğim takım elbiseler sadece gri ve mavi. Karar vermem gereken şeylerin sayısını düşürmeye çalışıyorum, çünkü yemek ve giyinmek dışında çok önemli kararlar almak zorundayım.”

Mark Zuckerberg  gri giyinmesiyle bilinir. Bakmayın sadece gri t-shirt dediğime, Kendine özel tanesi 300-400 $ olan Brunelli Cuccinelli markasına ait onlarca t-shirt kapsül dolabını oluşturuyor. Zuckerberg ise sebebini şöyle açıklıyor. ”Hayati kararlarımı mümkün olduğunca basit tutmaya çalışıyorum. Bu şekilde küçük detaylara ayırdığım zamanı, verebileceğimi hizmetlerle ilgili büyük kararlar için kanalize edebiliyorum.”

En meşhurlardan biri olan Steve Jobs ise tek tip giyinmeye 80’ lerde Japonya’ da Sony fabrikasına yaptığı bir gezide karar veriyor. Fabrikayı gezerken herkesin tek tip bir forma giydiğini fark ediyor ve fabrika müdürüne bunun sebebini soruyor. O da insanların dikkatini dağıtmamak ve iş verimini yükseltmek için yaptıklarını ve çok da başarılı olduklarını ekliyor. İnsanlar ne giydiklerini düşünmeyerek sadece işlerine odaklanabiliyorlar.

Araştırmanın ilginç yanı, böyle tek tip ve renk giyinen başarılı bir kadına rastlamadığımdır. Sadece benim bildiğim ve röportajında dinlediğim kadarıyla , Prada ve Miu Miu markalarının kurucusu ve tasarımcısı Prada kendine üniforma yaptığı ve zaman zaman değiştirdiği tek tip kıyafetleri tercih ettiği ve bu şekilde giyindiği.

Benim gibi çok renkli ve çeşitli giyinen bir insan için epey iç karartıcı bir araştırma oldu önceleri. Sonra anlamaya çalıştım neden üniforma seçtiklerini.  Giyinmek aslında neyle ilgilidir?

Çevrede gördüğümüz üzere insanların bir çok giyinme sebebi vardır. Statü için giyinenler, içindeki isyankar tarafı göstermek için giyinenler, içindeki renkli dünyayı göstermek için giyinenler ,içindeki sadeliği ve doğallığı göstermek için giyinenler ve bir de  ben herkesten farklıyım demek için giyinenler.  İçindeki çocuğu göstermek isteyenler, içindeki erkeği ya da kadını göstermek isteyenler.  Ne giydiğini umursamayanların bile bir mesajları vardır, nasıl göründüğümün önemi yoktur derler. “  Siz esas bana dikkat edin.”

Giyinmek bir ifade şeklidir bana göre , konuşmadan kendini anlatabilmek.

Hangi şekilde olursa olsun, ister sadece gri, ister sadece siyah , ister gökkuşağının renkleriyle ,ister spor,  ister çocuksu… Herkes kendini anlatmak ister dünyaya. Siz de bundan sonra çevrenizdeki insanların içlerindeki kişiyi ve kendini dünyaya nasıl tanıtmak istediğini görmek isterseniz sadece dikkat etmeniz yeterli.

Peki siz kimsiniz ve dünyanın sizi nasıl tanımasını istiyorsunuz?

Sepet

Satın alınabilecek başka ürün yok

Sepetiniz şu anda boş.